Przejdź Test, który pozwoli Ci wybrać franczyzę idealną dla Ciebie

Szkolenia z programowania pomysłem na biznes

Szkolenia z programowania to w dobie rosnącego zapotrzebowania na programistów to dobry pomysł biznes, o ile jesteśmy w stanie zebrać programistów-trenerów i zapewnić sobie lokal w dużym mieście.

Pierwszą z franczyz dotyczących nauki programowania wprowadziła szkoła programowania Software Developement Academy już jakiś czas temu. Prawdopodobnie za nią pójdą kolejne szkoły programowania, których w Warszawie działa kilkanaście, a w pozostałych z największych miasta po 1-3.

Jak czytamy na stronie, franczyza SDA przeznaczona jest dla osób, które:

– Jesteś osobą prowadzącą działalność gospodarczą (lub gotową ją założyć na potrzeby współpracy)
– Posiadasz odpowiednie środki finansowe potrzebne do uruchomienia akademii w swoim mieście
– Dobrze znasz potrzeby i specyfikę branży ICT lub posiadasz doświadczenie w realizacji programów partnerskich
– Widzisz znaczny niedobór programistów na lokalnym rynku pracy
– Nie obawiasz się nowych wyzwań
– Znasz lokalny rynek pracy i otoczenie biznesowe

Za franczyzę dotyczącą nauki programowania należy wziąć się jak najszybciej, ponieważ boom na programistów będzie trwał około kilku lat, a później nie wiadomo.

Co roku uczelnie wypuszczają na rynek około 10.000 absolwentów informatyki, przy czym liczba nowych studentów z roku na rok spada, więc i liczba absolwentów będzie maleć. Gdyby wszyscy absolwenci informatyki zaczynali pracę jako programiści, a w Polsce przestałyby powstawać nowe projekty informatyczne, w ciągu 7 lat pozbylibyśmy się deficytu programistów

– mówi Grzegorz Kowalczyk z Bootcampy.pl.

Te założenia wydają się jednak trudne do spełnienia, więc powinniśmy spodziewać się dalszego wzrostu zapotrzebowania na programistów przez co najmniej kilkanaście lat. Które języki warto brać po uwagę? Przede wszystkim prym wiedzie Nauka Javy a w drugiej kolejności języka JavaScript, który zdobywa coraz większą popularność.

Z bootcampów programistycznych skorzystało w ciągu ostatniego roku ok. 3 tys. osób, co przy średniej cenie 8 tys. złotych netto, daje wartość rynku na poziomie 25 milionów złotych rocznie.